Namuose gaminamo maisto prekyba ir saugumo reikalavimai

Prekybos centruose, kepyklėlėse ir kavinėse siūlomi pramoniniu būdu pagaminti kulinarijos bei konditerijos gaminiai atrodo tikrai viliojančiai, tačiau po Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) organizuotos apklausos metu, didžioji dauguma apklaustųjų išreiškė norą įsigyti ir rankų darbo namų gamybos produktų. Maisto gamintojų namuose susidomėjimas taip pat buvo didelis, kadangi pradėti verslą paprasčiausiai iš namų virtuvės sumažintų tiek investicijas, tiek ir kaštus pradedančiajam verslininkui. Galimybė, savo hobį paversti pajamas nešančia veikla, paskantintų net tik žmonių verslumą, tačiau ir sumažintų nelegalių, kurie nekontroliuojami gali būti nesaugūs varotojams, maisto produktų kiekį rinkoje. 2019 metais gruodžio 14 d. įsigalioję „Maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo tvarkos aprašo“ pakeitimai, suparastino reikalavimus maisto tvarkymo subjektų registravimui, sudarydami sudarydami sąlygas legaliai prekiauti ir asmenims, gaminantiems maistą nedideliais kiekiais gyvenamosios paskirties patalpose.

Higiena darbui su maistu

Reikalavimai maisto gamintojams namuose

Reikalingus dokumentus maisto tvarkymo subjekto registravimui galite rasti Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos tinklapyje , kuriuos pateikti reikia į atitinkamą VMVT teritorinį departamentą. Mėgstantys, gebantys gaminti ir norintys iš to užsidirbti, nuo šiol gali, veiklą įteisinę ir VMVT registravęsi nustatyta tvarka, verstis šia veikla ir privačiuose butuose ar panašiose patalpose, jei atitinka pagrindinius žemiau pateiktus kriterijus.

Kokia pakeitimų nauda visuomenei?

Legalizavus veiklą, naujieji maisto tvarkymo subjektai mokės atitinkamus mokesčius, o tai, savaime suprantama, tampa papildomu indėliu į valstybės biudžetą.

Maistą gaminantys asmenys, įteisinę savo veiklą, gali drąsiai reklamuoti produktus ir paslaugas bei, praplėtę klientų ratą, padidinti savo pajamas. Supaprastintos sąlygos yra puiki paskata pradėti ieškoti naujų galimybių, lengviau imtis išbandyti maisto gamybos sritį, patikrinti, ar tai – tikrai ta veikla, galinti tapti pagrindiniu pajamų šaltiniu, o ne tik papildomu užsiėmimu.

Higienos pažymėjimas

Realią naudą patiria ir vartotojai, kurie dėl padidėjusios pasiūlos, turi platesnę pasirinkimo galimybę. Registruoti maisto tvarkymo subjektai, norintys legaliai prekiauti savo rankomis namuose gaminamus maisto produktus, privalo turėti higienos pažymėjimus ir laikytis higienos normų, o taip pat sudaryti sąlygas VMVT inspektoriams atlikti maisto tvarkymo vietos patikrinimus, taip užtikrinant maisto saugumą. Prevencija, švietimas ir kontrolė daro didžiausią įtaką siekiant apsaugoti vartotojų sveikatą, todėl tokių paslaugų legalizavimas tikrai prisideda prie visuomenės gerovės.