Pirmosios pagalbos rekomendacijos pritaikytos COVID-19 pandemijos metu

2019 metais naujas korona virusas sukėlė COVID-19 ligos pandemiją, todėl visame pasaulyje daugiausiai dėmesio ir susirūpinimo yra skiriama šios infekcijos prevencijai ir gydymui. Nepaisant dabartinės situacijos, traumos, staigios mirties atvejai ir ligos, nesusijusios su COVID-19, niekur nedingo. Greitas ir efektyvus pirmosios pagalbos suteikimas gali sumažinti ir sveikatos sistemos apkrovimą, nes paprastus sužeidimus ar ligas galima gydyti vietoje, o ne gabenant nukentėjusįjį į ligoninę rizikuojant užsikrėsti COVID-19 virusu, taip neužimant papildomų lovų, nes šios gali būti skirtos kitiems pacientams. Žinoma, medicininė priežiūra sunkių traumų ar ligų atvejais vis tiek yra būtina, todėl tokių asmenų gydymas ar pirmosios pagalbos suteikimas negali būti atidėti dėl COVID-19 baimės.

Dėl neeilinės situacijos, Europos gaivinimo taryba 2020 m. Balandžio 24 d. pateikė pirmosios pagalbos teikimo gaires, kuriose atsirado keli protokolo pakeitimai susiję su viruso perdavimo rizikos prevencija arba sumažinimu.

COVID-19 pandemijos metu:

Veiksmų seka, teikiant pirmąją pagalbą nukentėjusiajam, kuris nėra to paties namų ūkio kontaktas:

Pirmosios pagalbos mokymai karantino ir pandemijos metu yra galimi internetu.

Pabaigus pirmosios pagalbos teikimą būtinai atlikite šiuos veiksmus:

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija nurodo, COVID-19 simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai, o tikslus inkubacinis laikas nėra nustatytas (kiekvieno žmogaus organizmas reaguoja skirtingai), tačiau yra laikoma, kad jei per dvi savaites (14 dienų) nuo galimo užsikrėtimo momento ligos simptomai nepasireiškė, vadinasi asmuo yra sveikas.

Kilus klausimų dėl saviizoliacijos, ar kitų veiksmų susijusių po galimo užsikrėtimo kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC) karštąja linija telefonu +370 5 2649676.

COVID-19 pritaikytas bazinis gaivinimas su automatiniu išoriniu defibriliatorium (AID)