10 auksinių saugaus elgesio taisyklių prie vandens ir vandenyje

1. Niekada nesimaudykite vienas

Net jei esate suaugęs žmogus, visada įsitikinkite, kad kas nors jus stebi, kai esate vandenyje. Vaikai prie vandens telkinių ir vandenyje turi būti stebimi nuolatos ir iš arti, jiems turi būti skirtas adekvatus nepertraukiamas dėmesys. Negalima vartoti alkoholio ar kitų psichoaktyvių medžiagų prižiūrint vandenyje esančius ar šalia vandens žaidžiančius vaikus. Visada rinkitės maudyklas ir paplūdymius, kuriuose yra gelbėjimo įranga ir budi gelbėtojai, venkite nuošalių, nežinomų maudymosi vietų, kuriose nėra kitų žmonių.

2. Išmokite plaukti (ir plūduriuoti)

Šešerių mėnesių vaikai turėtų būti pradedami mokinti plūduriuoti ir plaukti. Skendimo prevencijos pagrindinis tikslas yra išmokinti kuo daugiau žmonių plaukti. Nemokantys plaukti net ir suaugusieji turėtų pasistengti išmokti tai daryti, tačiau jei ši užduotis per sudėtinga, galima visada pradėti mokintis nuo paprasto plūduriavimo.

3. Įsitikinkite, kad vanduo yra saugus

Ar vanduo yra skaidrus? Kokia vandens temperatūra? Kokios oro sąlygos? Ar stiprus vėjas? Ar didelės bangos? Kokios vėliavos iškabintos gelbėjimo sotyse ir paplūdimiuose, kurios praneša, ar galima, ar ne maudytis jūroje? Ar atsakingas asmuo stebi ir prižiūri vandens saugumą? Kur yra artimiausia gelbėjimo įranga?

Pirmosios pagalbos kursai

4. Išmokite teikti pirmąją pagalbą

Tėvai ir globėjai turėtų išklausyti pirmosios pagalbos kursus ir mokėti teikti pradinį gaivinimą. Kritinių situacijų metu visada turėkite telefoną.

5. "Pasiek ir mesk - nešok į vandenį!"

Niekada nebandykite gelbėti patys šokdami į vandenį, tokiais atvejais pavojus iškyla dviem gyvybėmis, tai gali daryti tik profesionalūs gelbėtojai. Meskite skęstančiajam plūdurą, ilgesnę medžio šaką arba iš drabužių surištą virvę, vandenyje plūdurą perduoti galima 1,5 metru atstumu skęstančiajam. Niekada nebandykite gelbėti vieni. Garsiai šaukitės pagalbos ir skambinkite 112.

Pirmosios pagalbos kursai

6. Dėvėkite gelbėjimo liemenę

Paplūdimyje, prie ežerų ar kitų vandens telkinių, užsiimant vandens pramogomis dėvėkite tinkamas gelbėjimo liemenes. Niekada nepasikliaukite pripučiamais plūdurais ir žaislais, jie skirti linksmintis, o ne gelbėti gyvybes.

7. Įvertinkite savo savijautą prieš lipdami į vandenį

Nelipkite į vandenį pavalgę, apsvaigę nuo alkoholio, medikamentų ar kitų psichoaktyvių medžiagų, sirgdami, pavargę, sušąlę, perkaitę ar esant prastai savijautai, vaikams leiskite lipti į vandenį tik praėjus 60 minučių po valgio.

8. Nešokite į seklų vandenį

Paklauskite gelbėtojo, kur nardyti yra saugu. Visada pirmiausia įbriskite į vandenį pėdomis. Nepažįstamas krantas yra viena didžiausių rizikų susižaloti.

9. Laikykitės baseino, paplūdimo ir vandens saugumo taisyklių

Visada perskaitykite taisykles ir vadovaukitės jomis, paprastai negalima bėgioti, valgyti, kramtyti gumos ir naudoti stiklinių indų, nešokinėkite ir nenardykite ten kur draudžiama, nepersiverinėkite per atitvaras. Neplaukite už gylį ribojančių plūdurų, net jei esate geras plaukikas. Nesiartinkite prie plaukiančių laivų. Vadovaukitės pavojų įspėjančiomis vėliavomis ir ženklais.

10. Nesimaudykite prastomis oro sąlygomis

Niekada nesimaudykite tamsiu paros metu, lyjant lietui ar žaibuojant, esant audrai ar dideliam vėjui. Pastebėję pirmuosius žaibavimo ženklus visada palike maudymosi vietą.

Pirmosios pagalbos kursai